A sérüléseink megakadályozzák, hogy önmagunk legyünk.
A MEGALÁZÁS annyit jelent, hogy sértő módon lealacsonyítani, megszégyeníteni, megsérteni, meggyalázni valakit cselekedeteiben, méltóságában, önbecsülésében.
Az a lélek, aki a megalázás sérülését jött a világban megoldani, olyan szülőket választ magának, akik meg fogják alázni. Ez a sérülés főleg az anyagi világhoz kapcsolódik, a birtoklás és cselekvés világához. A megalázás sérülését az fogja felkelteni az egyénben, amit csinál vagy nem csinál, illetve amit birtokol vagy nem birtokol.
A MEGALÁZÁS sérülésésére való ráébredés 1-3 éves kor közé tehető.
Gyakran keresni is fogják azokat a helyzeteket, amikben tiltott dolgokat tehetnek meg.
Ebben a sérülésben mindkét szülővel dolgunk van. Van úgy, hogy a megalázás sérülését többnyire az anyával éljük át, viszont ha az apa az, aki ellenőriz, tanítja, mutatja meg, hogyan kell tisztának maradni, stb., akkor a sérülést is vele éljük meg. Az is lehetséges, hogy a szexualitás és a tisztaság területén a megalázás sérülése az anyához kapcsolódik, a tanulás, a hallgatás és a beszéd területén pedig az apához.
A megalázás sérülésében szenvedő ember szégyelli magát a leggyakrabban.
A megalázást megélő gyerek, hogy megvédje magát, felépíti a MAZOCHISTA maszkját, tulajdonképpen a fájdalmat, és a megalázást keresi. Fájdalmat okoz saját magának vagy megbünteti magát, mielőtt más tenné ezt meg. Mostantól a "mazochista" kifejezést használom, amikor a megalázás sérülésében szenvedő személyre utalok, aki ezt a maszkot hordja.
Legnagyobb félelme. A SZABADSÁG.
Téves hiedelme, hogy nem tudná kezelni a szabadságát, ezért tudattalanul megoldja, hogy ne legyen szabad. Azt gondolja, ha ő maga választ, akkor nem fogják mások irányítani, de ezek a döntései az ellenkező eredményre vezetnek, ugyanis még több feladatot, kényszert és kötelezettséget teremt magának. Míg elhiszi, hogy mások megsegítésében megéli a saját szabadságát, a valóságban pont, hogy rabságba veti magát. Amit élete egyik területén a kívánt szabadságáért tesz meg, az rabbá teszi az élete egy másik területén.
Például: Egy személy szabadnak véli magát, ha annyi barátnője/pasija lehet, amennyit csak akar. Ezzel azonban rengeteg problémát teremt magának már abban is, hogy megszervezze a találkozókat mindegyikkel, ám úgy, hogy azok ne tudjanak egymásról.Egy személy kontrolláló párja mellett börtönnek érzi az otthonát. Ezért pluszmunkát vállal, amivel távol lehet az otthontól. Szabadnak hiszi magát, de valójában nincs több szabadsága. Egy személy egyedül él, hogy szabad legyen, akár egy varázslatos helyen is, mégsem valósul meg, hogy több szabadideje legyen, hisz egyedül rá hárul az összes ház/kert körüli munka.
Nézzük, mik a szembetűnő jellegzetességei a mazochistának.
Testi jegyek
- A mazochista, mivel koszosnak, szívtelennek, disznónak vagy másoknál kevesebbet érőnek hiszi magát, kövér testet alakít ki, mely miatt szégyenkezik.
- A többlet zsír miatt kövér.
- Teste gömbölyű - úgy tűnik, mintha a háta és a hasa között a teste ugyanolyan vastag volna, mint amilyen széles.
- Ha csak egy-egy testrész kövérkés, pl has, fenék, mellek, akkor a sérülés enyhébb.
- Dereka rövid.
- Nyaka kövér, és púpos.
- Vállai magasan állnak.
- Feszültség lehet a nyakban, torokban, állkapocsban, medence tájékon.
- Szemei nagyok, tekintete ártatlan, gyermeki.
- Nagy, a világra nyitott szeme mutatja az érdeklődését minden iránt, és a vágyát, hogy sokat tapasztaljon.
- Mivel mindenkinek segíteni akar, ezért foglal el a teste annyi helyet. Attól függően hízik, hogy hite szerint mennyi helyet kell betöltenie az életében, ill. mások életében. A teste tükrözi ezt a hiedelmét.
- Testében rengeteg blokkolt energia van. Ha képes lenne megengedni magának, hogy szégyenérzet és bűntudat nélkül, szükségletei szerint szabad legyen, a teste vékonyabbá válna, mert felszabadulna benne az energia.
Viselkedés
- Vonzza azokat a helyzeteket, embereket, amik/akik megalázzák.
- Nem szeret gyorsan haladni, nem képes gyors lenni, emiatt is szégyenkezik.
- Erősnek akarja mutatni magát, hogy ne kontrollálják mások.
- Magasan teljesít, sok felelősséget bír vállalni. (nagy hátat növeszt: hogy még több terhet a hátára vehessen.)
- Ügyesen olyan helyzetekbe teszi magát, ahol gondját kell viselnie valaki másnak. így egyre jobban megfeledkezik önmagáról.
- Csapdája, hogy hiába tesz sokat, és érzi magát odaadónak, ritkán érzi magát elismerve mindazért, amit tesz.
- Nem veszi észre, hogy azzal, hogy mindent megtesz másoknak, lealacsonyítja és megalázza őket, mert azt érezteti velük, hogy nélküle, maguktól nem képesek rá.
- Sokkal kisebbnek, jelentéktelenebbnek látja magát, mint amilyen valójában.
- Mások szükségleteit figyeli, sajátjait sokszor meg sem tudja fogalmazni.
- Megtesz másoknak olyat, ami saját magának nem.
- Ülés közben széttárja a lábait. Mivel többnyire olyan széket vagy fotelt választ, ami nem felel meg neki, úgy tűnik, hogy kényelmetlenül ül.
Például szívesen kifesti más szobáját, szépíti más kertjét, miközben a sajátjában is szükség lenne ezekre.
- Hajlamos mindenért önmagát hibáztatni, sőt mások hibáját is magára venni, így akar jó embernek tűnni. Olyanért is hajlamos felelősséget vállalni, és hibáztatni magát, ami nem hozzá tartozik, amit nem ő tett.
- Ütköző 2 ember között, ezért is kemény a védőrétege. Bűnbak szerepébe teszi magát. Kötelességének érzi, hogy közbelépjen, és mindent elrendezzen, hogy mindenkinek jó legyen.
- Már azelőtt megbünteti magát, hogy más tenné azt. Mintha ő akarná az első botütést magára mérni, és így felkészülhet a következőkre, hogy azok kevésbé fájjanak.
- Amikor mást büntet, önmagát sújtja.
Pl. egy nő sokat veszekedett a férjével, mert az gyakran volt el a barátaival, ahelyett, hogy a nővel lenne, Majd elhagzott tőle a "Ha nem tetszik, elmehetsz!" mire a férje el is ment. A nő egyedül maradt, míg férje boldog volt, hogy elmehetett hazulról a barátaival.
- Szereti a kicsi dolgokat: kis házakat, kis autókat, kis tárgyakat, kis lépéseket, kis falatokat.
- Mikor szabadnak érzi magát, akkor remekül van, maximálisan élvezi az életét: nincsenek korlátai, azt és akkor, és úgy tesz, ahogyan neki jó.
- Amikor megéli, hogy nincsenek korlátai, hajlamos túlzásba vinni a cselekedeteit (főzés, vásárlás, evés, ivás, szex, munka, beszéd stb)
Öltözködés
- Nagyon szereti a szép ruhákat és azt, ha jól néz ki, ám mivel azt hiszi szenvednie kell, ezt nem engedi meg magának – Amint megengedi, a sérülése gyógyulását láthatjuk benne.
- Hajlamos túl szűk ruhát hordani, ami miatt jól kilátszanak a zsírpárnái
Párkapcsolat, szexualitás
- Lányoknál megalázó az első menstruáció megérkezése, a mellek növekedése.
- Kontrollálja, szégyelli magát a szexualitás, az önkielégítés terén.
- Befolyásolják a bűn, a mocsok vagy a tisztátalanság, amit a szexualitáshoz köt.
- Minél inkább szégyenletes és mocskos dologként él benne a szex, annál nagyobb a valószínűsége, hogy szexuális zaklatásnak és abúzusnak lesz kitéve, különösen gyerek- és kamaszkorban.
- Világosban nem vetkőzik le. Miközben, ha megengedné magának, a mazochista az, aki a legjobban élvezné a meztelenül mászkálást.
- Tudattalanul megfosztja magát a szexuális örömtől. "Ha szép, vékony testem lenne, túl szexi lennék, és lehet, hogy megcsalnám a férjem" , "Ha szexisebben öltözködnék, provokáló lennék, “Ha szexibben öltözködnék a férjem féltékeny lenne."
- Sokat fantáziál - azonban erről nem mer beszélni, mert szégyelli.
- Mazochista nő, ha szeretkezni vágyik, nem mer szólni erről a társának, mert a saját öröme miatt nem zavarja a társát.
- Mazochista férfi lehet a szexben félénk, vagy épp az ellenkezője nagyon is megszállott.
- Ha képes megengedni magának, hogy szeresse a szexet, és megtalálja azt a társat, akivel elengedheti magát, akkor is nehezen tudja teljesen átadni önmagát, szégyelli megmutatni, mit szeret, szégyelli szabadon engedni a hangját, mert azzal kimutatná, mennyire élvez bizonyos dolgokat.
Idő
- Meg kell tanulnia megengedni magának a saját, lassú tempóját.
Kommunikáció
- Félelmei blokkolják a világos, tiszta kommunikációt és azt, hogy kérjen
- Fél, hogy szavaival megbántja a másikat, vagy önzőnek tűnik, ha kinyilvánítja a szükségleteit vagy a vágyait.
Szülők szerepe
- Sok a tabu, a titok, ami nyomja, feszíti. Szülei gyakran mondják, hogy ami a családban történik, nem tartozik az idegenekre, ezért nem is szabad beszélnie róla. Mindent magában kell tartania.
- Szülei korlátozzák, rengeteg dolgot nem engednek meg neki, kontroll alatt tartják. Ezért testében nagyon sok a leblokkolt energia.
- Az anyját nehéznek, hordandó tehernek érzi.
- Ősszeolvadva él az anyjával, mindent megtesz, hogy ne hozzon rá szégyent.
- Kezdetben megjelennek a saját vágyai, amiket nem tud megélni, beteljesíteni, ezért lassan már nem is lesz kapcsolatban a vágyaival, hogy az anyja rosszallását magára ne vonja.
- Annyira akar tetszeni az anyának, hogy csak azokat a vágyait érzi, melyek tetszeni fognak az anyjának.
- Az anya halálát általában felszabadulásként éli meg, akkor is ha közben szégyent érez, mert mindaddig hagyta, hogy az anyja korlátozza az ő szabadságát.
- Esetleg olyan szimbiózist élt meg az anyjával, hogy az anya elvesztése után agorafóbiás lesz. Sokszor tévesen depresszióval azonosítják be ezt, és akként is kezelik.
Beszéd és gyakori szavak
- Panaszkodik - miközben nem látja be, hogy önmagának szerzi a nehéz helyzeteket. “30 év után kidobott, mint egy rongyot!”
- Saját magából viccet csinál, és együtt nevet rajta másokkal. Önmagát használja célpontnak, tudattalanul megalázza, lealacsonyítja önmagát. így senki sem sejtheti, hogy a nevetést keltő szavak a szégyenérzettől való félelmet takarják.
- Gyakran használt szava: “kis”, “kicsi” – “Van egy kis időd?” “Lenne egy kis ötletem.”
- A “kövér” szót is gyakran használja, főleg önmaga lealacsonyítására. "Micsoda kövér disznó vagyok!".
- Sokszor mondja a "méltó" és a "méltatlan" szavakat. Méltatlannak találja magát például a szeretetre vagy az elismerésre..
Betegségek
- Hátfájás – sok magára vett kötelesség miatt.
- Vállak deformálódnak, egyre magasabbra húzza őket.
- Légzési nehézségek - mások problémái megfojtják.
- Lábproblémák: visszér, ficam, törés.
- Májproblémák: betegre aggódja magát másokért.
- Pajzsmirigyproblémák: ki nem mondott szükségletek miatt.
- Hasnyálmirigy probléma: nem képes megadni magának az édességet, amire vágyik.
Félelmek
- Legnagyobb félelme a szanadság. Ám a körülötte lévők nagyon szabadnak tartják, mert általában talál időt és módot arra, hogy megtegye, amit elhatározott. Nem vár másokra a döntéssel.
- Szégyenkezéstől, megszégyenítéstől nagyon fél, másra is jellemző, de a megalázás sérülésében szenvedő ember szégyelli magát a leggyakrabban.
- Fél a korlátok nélküli helyzetektől, mert úgy véli, olyankor biztosan szégyenletes dolgokat tenne.
- Fél attól, ha magával foglalkozik, nem lesz hasznos másoknak.
Érzelem
- Legmélyebb érzelem a szégyen
- A mazochista nehezen tudja kifejezni a valódi szükségleteit és érzéseit, mert fiatal kora óta fél attól, hogy ő vagy más szégyenkezni fog miatta.
- Az örömszezés nehéz számára, mert amikor örömet, élvezetet okoz önmagának, azzal vádolja magát, hogy olyankor kihasználja a helyzetet vagy a másik embert.
- Elismerés hiányában él – ám amint megérzi, hogy különleges és fontos, még a teste is megváltozik, nem foglal többé “annyi helyet”.
- Mindent megtesz, hogy meg ne sértsen másokat.
- Ha valaki, akit ő szeret boldogtalan, akkor magát érzi felelősnek miatta.
- Kiszolgáltatottságot érez a szeretteivel szemben.
- Hiperérzékeny, a legkisebb dolog is megérinti.
- Könnyebben érez bűntudatot másoknál.
- Undor - saját maga vagy mások miatt is érzi - Gyakran teremt olyan helyzeteket, melyekben undort érez, és az első reakciója az lesz, hogy elutasítja azt, ami/aki undorítja.
Táplálkozás
- Bűntudatot és szégyent érez bármilyen étel, különösen az általa hízlalónak tartott ételek (pl. csokoládé) fogyasztása miatt.
- Táplálékkal jutalmazza, és vigasztalja magát – örömforrás, segít neki abban, hogy képes legyen folytatni az életét.
Ha a fenti leírásában magadra ismersz, tudd, hogy nem feltétlenül testi szinten, hanem inkább a lélek szintjén kell dolgoznod, hogy felszabadítsd magad és a lelked a megalázásból eredő sérülés alól.
Tudd, hogy amennyiben a viselkedést mindig csak a külső körülményekre és történésekre adott válaszként működteted, akkor elveszíted a kapcsolatot a szíveddel, és nem érezheted jól magad, nem leszel boldog. Hasznos megfigyelned, melyik pillanatban vagy önmagad, és mikor reaktív.
Ha felismered, hogy az anyád vagy az apád is a megalázás sérülésében szenved, amit megtehetsz, hogy együtt érzel ezzel a szülővel, így jobban megérted az ő reaktív viselkedését, és könnyebben válsz együttérzővé önmagaddal szemben is.
Könyvajánló: A tested azt mondja: szeresd önmagad!
Emlékezz, hogy elsősorban a testi leírásra hagyatkozz, mert az anyagi test sosem hazudik, gondolatban viszont könnyen el tudunk hitetni magunkkal bármit.
Lehet, hogy ez a te domináns sérülésed, és az is lehet, hogy nem. Kövesd a posztokat, a következő írás a 4. sérülésről, az ÁRULÁS-ról fog szólni. Melyik a legigazabb?
Vigyázzunk egymásra!
A bejegyzés trackback címe: